„Okazało się, że nasi przyjaciele mają w pobliskiej Pile restaurację o nazwie Stajnia, do której zostałam zaproszona i znów ugoszczona najlepszą na świecie czerniną. To niesamowite, jak powszechna jest ta zupa w tym regionie Polski. Potem dostałam cudowną kaczkę z nieprawdopodobnie delikatnymi pampuchami, do tego czerwona kapusta ugotowana al dente – po prostu znakomitość. Kaczka w wielkopolskim menu zajmuj e tu miejsce szczególne. To temat numer jeden: kaczkę się lubi, kaczkę się podaje, o kaczce się rozmawia.” (Newsweek Polska 22/2012)

PIŁA. Wczoraj – po raz drugi w ostatnim czasie – restaurację „Stajnia” odwiedziła Magda Gessler. Zobacz, jakimi daniami podjęto znaną restauratorkę i kreatorkę smaku.

Najpierw były zakąski: tarta z fetą, tatar z koziołka oraz – na ciepło – wątróbki jagnięce z cebulką na klarowanym maśle z rydzami. Potem Magda Gessler skosztowała szafranowej zupy z gruszek z kremem waniliowym i kruszonką z orzechów laskowych. Następnie na stół wjechał królik według własnego przepisu stajennej kuchni – w sosie śmietanowym z ryżem al dente i podsmażaną marchewką. Podano też krem marchewkowy z szyjkami raków, z imbirem, przyozdobiony gwiazdką anyżu, zagęszczony kremowym serem mascarpone.

Pierwszym z głównych dań była upieczona w całości świńska gicz – z małymi pieczonymi ziemniaczkami, z estragonem i musem chrzanowym. Do tego sałatka z oliwek z pieczonymi pomidorami i tymiankiem. Drugie z głównych dań było rybne: dorada z grilla ze szparagami i pomidorkami koktajlowymi.

Wszystkie potrawy przyprawione były przede wszystkim ziołami z przydomowego ogródka. Na popitkę zaserwowano kompot z rabarbaru. A na deser: „Truskawkową fantazję” – ciasto biszkoptowe z makiem i konfiturą oraz z musem truskawkowym.

– Kiedy przyjechałam tu pierwszy raz trzy tygodnie temu i podano mi czerninę z kładzionymi kluskami, to ja po prostu odjechałam! – mówi Magda Gessler. – Czernina ze „Stajni” jest zjawiskowa, a serwowana tu kaczka jest jedną z najlepszych w Polsce. Dzisiaj próbowałam pieczoną szynkę, powiem szczerze – jeszcze w życiu tak dobrej nie jadłam. Kaczka, czernina i ten udziec wieprzowy z ziemniakami w musie z chrzanu to jest majstersztyk! Naprawdę: czapki z głów! Jestem zaszokowana szefem lokalu – zaszokowana jego talentem, jego poświęceniem, jego determinacją i jego smakiem. Mariusz ma w sobie ogromną odwagę, pasję, jest oddany kuchni tak, jak dawno takiego oddania nie widziałam u nikogo. Jego trzeba wypromować poza ten region.

FAKTYPILSKIE.PL., Czerwiec 2012
Newsweek czerwiec 2014

Restauracja Stajnia została umieszczona w Przewodniku Kulinarnym Magdy Gessler oraz Newsweek Polska „101 Restauracji i Hoteli w Polsce